Mednarodna urbanistična in arhitekturna delavnica

MEDGENERACIJSKO SREDIŠČE: ŽIRI

Prenesi PDF publikacije

Projekt delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov 2007-2013, razvojne prioritete 3: »Razvoj človeških virov in vseživljenjskega učenja«; prednostne usmeritve 3.3 »Kakovost, konkurenčnost in odzivnost visokega šolstva«.

INOVACIJA ZA ŽIRI

 

"Predpogoj za uresničitev zastavljene naloge je raziskava demografskih sprememb na obravnavanem območju."

 

Na osnovi omenjenih teoretskih izhodišč se zasnuje predlog v obliki idejne zasnove za vzpostavitev prostorskih pogojev za povezovanje različnih socialnih, izobraževalnih, kulturnih, storitvenih in drugih programov v sodoben model medgeneracijskega središča. Projektna naloga s programskimi izhodišči se izdela na podlagi analize referenčnih primerov doma in v tujini ter študij programskih zasnov, študije površin in analize prostorskih danosti na konkretni lokaciji.

Predpogoj za uresničitev zastavljene naloge je raziskava demografskih sprememb na obravnavanem območju.

Medgeneracijsko središče je lahko zasnovano kot enovit stavbni kompleks, ki združuje večino programov na enem mestu. V primeru mesta Žiri se medgeneracijsko središče vzpostavi kot omrežje programov v okviru celotnega naselja. V omrežje se vključi obstoječa struktura medgeneracijskih programov, ki se nadgradi z infrastrukturo za nove programe.

 

KAKO JE ORGANIZIRANO?

 

Medgeneracijsko središče je zasnovano kot vozliščna točka v širši mreži programov socialne oskrbe in medgeneracijskega sodelovanja. Vanj so vključeni: dom za stare ljudi v obliki gospodinjskih skupnosti, paliativna oskrba, začasna nega, dnevno varstvo starih ljudi, oskrbovana stanovanja, izobraževalno središče, otroški vrtec, restavracija, večnamenska dvorana in druge storitve.

KAJ JE MEDGENERACIJSKO SREDISCE?

 

"Temelji na predpostavki, da je za kakovosten človekov razvoj izrednega pomena medgeneracijska povezanost med vsemi tremi generacijami."

 

Medgeneracijsko središče je nov model socialnega varstva starejših, ki se šele uveljavlja (tako v Sloveniji kot v svetu). Koncept izhaja iz antropologije, psihologije, gerontologije in drugih humanističnih ved.

 

 

Temelji na predpostavki, da je za kakovosten človekov razvoj izrednega pomena medgeneracijska povezanost med vsemi tremi generacijami.

V praksi medgeneracijsko središče povezuje sodobne oblike bivanja starejših z dejavnostmi, ki vključujejo mlajše generacije