Mednarodna urbanistična in arhitekturna delavnica

OBALNE PREOBRAZBE: IZOLA VZHOD

VSEBINA DELAVNICE

 

Degradirano urbano območje na vzhodnem delu Izole se danes uporablja izključno za ladjedelniško dejavnost in ribjo pridelovalno industrijo. Območje kampa Jadranke je namenjeno turistični dejavnosti, a je urejeno na ozkem pasu med morjem in vstopno cesto v Izolo. Za javnost nedostopni deli območja prekinjajo obmorsko

promenado med Koprom in Izolo. Ograjenost različnih industrijskih programov in neobstojnost zelenega sistema sta glavni značilnosti območja. Slovenski in tuji vlagatelji si prizadevajo, da bi dobili dovoljenje za izgradnjo otokov v Viližanskem zalivu in pričeli z gradnjo velikega turističnega naselja. Če bi ga uresničili, bi Izola

popolnoma spremenila podobo in se spremenila v največje slovensko obmorsko turistično središče. Vendar so posegi v obalni pas dolgoročne narave.

Obalni pasovi so del urbanega tkiva, historični elementi pa mu dajo poseben poudarek. Nevarnosti uniformnega oblikovanja obalnega prostora se je mogoče izogniti z načrtovanjem mešane rabe in z zagotovitvijo javnega dostopa do obale. Delavnica ima interdisciplinarni značaj.

 

TEME

 

Vprašanja, ki ostajajo odprta za razpravo, so:

- Obalna sanacija od ladjedelnice do letovišča (obala turistična načrt),

- Obalna sanacija od industrije do kulturne dediščine (predlogi za ureditev obalne kulturne dediščine),

- Dejavnosti za ljudi, ki živijo in delajo na območju,

- Načrt obalnega zelenega sistema,

- Obalne poti in kolesarske steze,

- Otok ali otoki v Viližanskem zalivu,

- Obalna stična točka.

 

 

Projekt delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov 2007-2013, razvojne prioritete 3: »Razvoj človeških virov in vseživljenjskega učenja«; prednostne usmeritve 3.3 »Kakovost, konkurenčnost in odzivnost visokega šolstva«.